Ana SayfaMakaleAllah'ı İnkara Götüren Bilgilerle Doldurulmuş Beyinler, Çöplüktür

Allah’ı İnkara Götüren Bilgilerle Doldurulmuş Beyinler, Çöplüktür

Allah’ı bulduran, Allah’ı bildiren, Allah’ı öğreten, Allah’a götüren / vasıl eden / ulaştıran, Allah’a inanıp İman etmeye vesile olan, Allah’ın ahkamını öğreten, Allah’ın Resulü’nün Sünnetini öğreten, Allah’ın Resulü’nün Sünnetindeki Ahkamı öğreten, Allah’ı ve Resulü’nü sevdiren, Dini Mubîni İslam’ı bir bütün olarak yaşamaya vesile olan bütün ilimler, bütün bilgiler kıymetlidir, değerlidir, faydalıdır, mukaddestir. Hangi sahada olursa […]

Allah’ı bulduran, Allah’ı bildiren, Allah’ı öğreten, Allah’a götüren / vasıl eden / ulaştıran, Allah’a inanıp İman etmeye vesile olan, Allah’ın ahkamını öğreten, Allah’ın Resulü’nün Sünnetini öğreten, Allah’ın Resulü’nün Sünnetindeki Ahkamı öğreten, Allah’ı ve Resulü’nü sevdiren, Dini Mubîni İslam’ı bir bütün olarak yaşamaya vesile olan bütün ilimler, bütün bilgiler kıymetlidir, değerlidir, faydalıdır, mukaddestir.

Hangi sahada olursa olsun. İster Kur’an-ı Kerim bilgisi olsun, ister Sünnet / Hadis bilgisi olsun, ister Fen bilgisi olsun, ister Matematik olsun, ister Astronomi olsun, ister Tarih olsun, ister Kelam olsun, isterse Felsefe olsun Allah’a yaklaştıran bütün İlimler faydalıdır. Okuyabilen için Güneş bir Âyettir, Ay bir Âyettir, Gece ve Gündüz birer Âyettir. Bunlar ve başkaları, Kainatta ne varsa hepsi Allah’ın varlığına ve birliğine delalet eden birer Âyettir ve bunlara ait bilgiler de faydalı bilgilerdir. Hülâsa Hakkı öğreten, Hakka götüren bütün bilgiler faydalıdır.

Allah’tan uzaklaştıran, Allah’ı ve Resulü’nü İnkara götüren, Allah’ın Resulü’nün Sünnetini inkara götüren, Allah’ın ve Resulünün koyduğu hükümleri inkara, tahkire, tezyife götüren bütün bilgiler, bütün ilimler zararlıdır, hangi sahaya ait olursa olsun. İster Fen bilgisi sahasında olsun isterse Din bilgisi sahasında olduğu iddia edilen bilgi olsun zararlıdır. Yani Haktan uzaklaştıran, Hakkı inkar ettiren bütün bilgiler yersiz, faydasız, lüzumsuz, değersiz, âdi ve alçak bilgilerdir.

Merhum Âkif’in: “İmansız paslı yürekler sinede yüktür” dediği gibi, “faydasız bilgilerle doldurulmuş beyinler de çöplüktür”

Resülüllah (sellellahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır:
“Allah’tan faydalı İlim / Bilgi isteyin, fayda vermeyen İlimden / Bilgiden Allah’a sığının”

Resülüllah (sellellahu aleyhi ve sellem kendisi de böyle dua ederdi:
“Allahım senden faydalı İlim / Bilgi istiyorum ve faydasız İlimden / Bilgiden sana sığınırım”

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْمًا نَافِعًا، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لاَ يَنْفَعُ
سنن النسائي

Faydasız bilgiyi “eşittir şeytan” kabul ettiği için , Resülüllah (sellellahu aleyhi ve sellem), şeytandan Allah’a sığındığı gibi faydasız İlimden / Bilgiden de Allah’a sığınmıştır.
Allah celle celalühü herkese faydalı ilim nasip eylesin, faydasız ilimden de korusun, kurtarsın, beri eylesin.

Allah’ım bizlere faydalı ilim lütfeyle ve bizi Şeytandan koruduğun gibi faydasız bilgiden de koru ya Rabî.

ÂMÎN. Kabül eyle ya Rabbî.