Ana SayfaDini Meselelerİbadet mi Ritüel mi

İbadet mi Ritüel mi

Allah'ın farz kıldığı ibadetlerle, insanların geliştirdiği alışkanlıkları aynı görmek ve ibadetlere de ritüel demek büyük hatadır, büyük cahilliktir.

Yaptığımız ibadetlere, ritüel demek doğru mudur?

Namazımız, orucumuz, zekatımız, haccımız ibadet mi, ritüel mi?

Bazı kimseler, sözlükte: “Spor, büyü, sabah koşusu ve alışkanlık gelişi yapılan şeyler” anlamına gelen “ritüel” kelimesi ile ibadeti karıştırmakta ve namaza, oruca, zekata, hacca ve başka ibadetlere “ritüel” demektedirler.

Allah’ın farz kıldığı ibadetlerle insanların geliştirdiği alışkanlıkları aynı görmek ve hepsine birden ritüel demek ayıptır, günahtır, büyük hatadır, büyük cahilliktir.

Dil bilimciler derler ki: Ritüel, kültürlere göre farklı maksatlar ve farklı şeyler için yapılır. Mesela:

Farklı kültür ve geleneklere sahip toplumlarda, birbirinden farklı ritüel çeşitleri bulunmaktadır. Eski dönemlerden beri uygulanan en etkili ritüeller arasında şunları örnek verebiliriz:

* Aşk ritüelleri
* Yılbaşı ritüelleri
* Ay ritüelleri
* Dilek ritüelleri
* Günlük ritüelleri

İşte hiçbirisinde Allah rızası gözetilmeyen ve adına ritüel denilen şeylerle, sadece Allah’ın rızası için ihlasla yapılan gösterişsiz ve riyâsız namaz, zekat, oruç, hacc gibi ibadetleri birbirine karıştırıp harman ederseniz ve hepsine birden ritüel derseniz cehaletiniz gün gibi ortaya çıkar.

Allah’ım! Hiç kimseyi câhil bırakma, hepimizi ve herkesi faydalı ilimlerle, kâmil iman ve salih amellerle merzuk eyle Yâ Rabbî.

Âmîn.