Ana SayfaEtiketlerİbadetler

İbadetler

İbadet mi Ritüel mi

Allah'ın farz kıldığı ibadetlerle, insanların geliştirdiği alışkanlıkları aynı görmek ve ibadetlere de ritüel demek büyük hatadır, büyük cahilliktir.

Sabah Namazının Sünneti

Sabah Namazının Sünnetini Evde Kılmak Sünnet midir?

Fatiha Suresini Bilmeyen Kişinin Namazı

Annem Fatiha suresini bilmiyor. Okuma-Yazması da yok. Sadece Kur'an Surelerinden İhlas Suresini (Kulhüvellahuahad) biliyor. Namazını nasıl kılması gerekir.

Adak Kurbanı İçin İneğe Ortak Olmak

Adak Kurbanı kesmesi gereken bir kişi, Kurban Bayramında kesilen büyük baş hayvana bu niyetle ortak olabilir mi. Sakıncası var mıdır.

Tuvalette Abdest Alınması Uygun mudur

Evimiz küçük olduğu için Tuvaletimiz ile abdest aldığımız yer aynı. Böyle bir yerde abdest almak, Abdest alırken dua okumak uygun olur mu?

Namazda Kaç Rekat Kıldığımdan Şüphe Ediyorum

Hocam, farz namazını bitiriyorum ancak namazdan sonra kaç rekat kıldığımı unutuyorum, şüpheye düşüyorum. Selamlamadan kılmadım diye bir rekat daha kılıyorum. Kabul olur mu?

Pijama ve Benzeri Elbiseyle Namaz Kılınır mı

Pijama, eşofman ve benzeri elbiselerle namaz kılınır mı. Kılınan namaz kabul olur mu ?

Oruç Tutarken Uzun Süre Uyumak

Hocam ben gece çalışıyorum gündüz yatıyorum; bu şekilde günde 1 saat oruç tutmuş oluyorum. (Diğer zamanım uykuda geçiyor) Orucum kabul olur mu ?

Başa Islak Tülbent Koymak Oruca Zarar Verir mi

Kafamda hiç saç yok. Sürekli ağırdığı için ıslak tülbenti kafamda sürekli tutuyorum. Oruca bir etkisi var mı?

Tırnak Yemek Orucu Bozar mı

Tırnak yemek orucu bozar mı?

Fitre Ne Zamana Kadar Verilebilir

Fitre en geç ne zamana kadar verilebilir.

Böbrek Hastasının Orucu

Böbreğimde oluşan taşlardan dolayı 1 ay önce ameliyat oldum; kendimi iyi hissediyorum ve bugüne kadar orucumu tutabiliyordum. Bugün doktor kontrolünde, doktorum kesinlikle oruç tutmamam gerektiğini ve günde 4 litre su içmem gerektiğini söyledi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

Oruç Tutarken Uyumak Günah mıdır

Oruç tutarken uyumak günah mıdır.

Ramazanda Ölen Kişi İçin Fitre Vermek Gerekir mi

Annemi Ramazanın 10.günü kaybettik. Annem adına fitre vermemiz gerekir mi? Bu soruyu alo190 fetva hattına sordum "verilir" dediler. Diyanet İşlerine mail gönderdim; "verilmez, yerine sadaka verin" cevabı geldi. Bir açıklama yapar mısınız.