Virüs

Çok sinsi, gözle görünmeyen, hakkında yeteri kadar bilgi olmadığı için sürekli değişken şeyler söylenen bir virüsle, bir düşmanla karşı karşıyayız. Allah celle celalühü herkesi korusun. Korunma tedbirlerine ve tavsiyelerine mutlaka harfiyyen uymak gerekir. Çünkü, başkasının bulaştırmasından korunmak ne kadar gerekli ve önemli ise, bir kişiye bulaştırmaya aracı olmaktan da sakınmak o kadar, hatta daha da […]

Çok sinsi, gözle görünmeyen, hakkında yeteri kadar bilgi olmadığı için sürekli değişken şeyler söylenen bir virüsle, bir düşmanla karşı karşıyayız.

Allah celle celalühü herkesi korusun.

Korunma tedbirlerine ve tavsiyelerine mutlaka harfiyyen uymak gerekir.

Çünkü, başkasının bulaştırmasından korunmak ne kadar gerekli ve önemli ise, bir kişiye bulaştırmaya aracı olmaktan da sakınmak o kadar, hatta daha da önemlidir. Zira, bunda kul hakkı vardır.

Sonuç olarak, bilhassa hastalık belirtileri kendisinde bulunanların asla toplumun içine girmemeye, başkalarıyla temas etmemeye âzamı dikkat göstermeleri gerekir. Vebalı vardır, günahtır.

Kendimize bulaşmaması için ve başkalarına bulaştırmamak için âzami dikkati gösterdikten sonra, Allah’a tevekkül etmek, kadere râzı olmak da ayni ölçüde gereklidir. Bilinmelidir ki, Ülkemizde ve Dünyada ölenlerden hiç biri eceli gelmeden ölmüş değildir. Her ölen eceli geldiği için ölmektedir. Onun için korkuya ve endişeye kapılmanın da hiç bir faydası ve gereği yoktur.

Ecdadımızdan intikal eden güzel ve yerinde bir söz vardır: “korkunun ecele faydası yoktur” demişler, evet hiçbir faydası yoktur.

Bir virüsten korunalım derken “korku hastalığının bulaşmasından da korunalım” demeyi ihmal etmemek gerektiği kanaatindeyiz.

Resüli Ekrem sallellahu aleyhi ve sellem:

“Allah’ım! Senin verdiğini engelleyip geriye döndürecek hiç bir şey ve hiç kimse yoktur, vermeyip engellediğini verecek de hiç kimse ve hiçbir şey yoktur. Senin takdir edip kesin hükme bağladığını reddedecek, bozup bir kenara atacak kimse de yoktur. Senden gelene karşı, varlıklı ve aşiret sahiplerinin imkanlarının da bir faydası olmayacaktır” buyurmakta olduğunu bilip böyle inanmak gerekir.

Allahım!

Bizleri, hepimizin evlatlarımızı, torunlarımızı, talebelerimizi, Ülkemizi, bütün İslam Ülkelerini, İslam Ümmetini ve haksızlık peşinde olmayan bütün İnsanlığı, yukarıdan gökten inen, aşağıdın yerden çıkan her türlü bela ve musibetlerden, hastalıklardan, pahalılıktan, kıtlıktan, ala hastalığından, cüzzamdan, cinnet getirip delirmekten, kötü hastalıklardan koru yâ Rabbî.

Âmîn.