Ana SayfaMakaleYa Rabbi, Bize İmanı Sevdir

Ya Rabbi, Bize İmanı Sevdir

Umre ve Hac yaparken; Tavafta ve Sa’yda okunan düalardan birini herkesle paylaşmak istedik: Sa’yin yedinci Şavtında şu düayı okuyoruz: (yani Hacca gelen herkes şöyle düa ediyor) اللهم حبب الي الإيمان وزينه في قلبي وكره الي الكفر والفسوق والعصيان واجعلني من الراشدين “Allah’ım bana İmanı sevdir, onu kalbimde ziynetli / hoş / süslü eyle. Küfrü, Fasıklığı […]

Umre ve Hac yaparken; Tavafta ve Sa’yda okunan düalardan birini herkesle paylaşmak istedik:

Sa’yin yedinci Şavtında şu düayı okuyoruz: (yani Hacca gelen herkes şöyle düa ediyor)

اللهم حبب الي الإيمان وزينه في قلبي
وكره الي الكفر والفسوق والعصيان
واجعلني من الراشدين

“Allah’ım bana İmanı sevdir, onu kalbimde ziynetli / hoş / süslü eyle. Küfrü, Fasıklığı ve İsyanı bana kötü / çirkin / tiksindirici göster ve beni Raşidlerden / Hakyolu bulanlardan eyle.

Bu düa, Sa’yin beşinci Şavtında ve Tavafın ikinci Şavtında, Çoğul ifadesiyle şöyle okunur:

اللهم حبب إلينا الإيمان وزينه في قلوبنا
وكره إلينا الكفر والفسوق والعصيان
واجعلنا من الراشدين

Allah’ım bize İmanı sevdir, onu kalplerimizde ziynetli / hoş / süslü eyle. Küfrü, Fasıklığı ve İsyani bize kötü / çirkin / tiksindirici göster ve bizi Raşidlerden / Hakyolu bulanlardan eyle.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, Hacca giden herkes, bu düayı tekrar tekrar okurlar. Sayisini bilemediğim kadar, bu düayi tekrar etmeyi Allah-u Taâlâ bize nasip etti, el Hamdü lillah. (Gençleri teşvik için söylüyorum. Bizim buraya defaatle gelebilmemiz Allah’ın bir lütfu ve merhume validemin düasıyladır. Merhume validem, mekanı Cennet, makamı Firdevs olsun “Oğlum Allah seni bin kere Hacca nasip etsin” diye düa ederdi. Yani Anne -Babanın düası)

Tavafta ve Sa’yda yaptığımız bu düamızı Allahu Taâlâ’nın kabül ettiğine İmanım tamdır. Çünkü İmanı ve Mü’minleri, Allahu Taâlâ bize çok sevdirdi. Küfrü ve Kafiri, Fasıklığı ve Fâsıkı, İsyani ve Âsiyi, Allahu Taâlâ bize hiç sevdirmedi. Yillarca Avrupada kaldık. Komşularımızla iyi geçindik, kimseyle kavga gürültü yapmadık. İslami tebliğ edebilmek için öyle olması gerekir. Ancak İmanı olmayanı sevmedik sevemedik.

Çünkü Allahu Taâlâ: “Allah Kafirleri sevmez” buyuruyor. Allah’ın sevmediğini bir Müslüman sevemez. Bu kişi bir oturuşta Kur’an-ı Kerim’i baştan sona yanlışsız okusa bile, eğer Resülüllah sallellahu aleyhi ve Sellemin, Allahu Taâlâ’dan alıp bize getirdiği Kur’an-ı Kerim’in ve Sünneti Nebeviyye’nin tamamına veye bir kısmına inanamıyorsa, onu sevmiyoruz ve sevemeyiz; tâki İmanını düzeltinceye kadar.

Allahu Taâlâ, Kur’an ilimleriyle meşgul olup da inkarci olanlara tevbe ve İman nasip eylesin. Âmin.

Süleyman Ramazanoğlu
03.08.2015
Haremi Şerif – Mekke