Ana SayfaFetvaYazılı FetvaHazretleri İfadesi Kimler İçin Kullanılır

Hazretleri İfadesi Kimler İçin Kullanılır

Hocam, aklıma bir soru takıldı Efendimiz (s.a.v) tarafından cennetle müjdelenen için hazretleri söylenir ama bugün de hazretleri söylenen âlimler de var bunu izah ederseniz sevinirim.

Hazret ifadesi Türkler ve onlara yakın topluluklar arasında kullanılan bir saygı ve hürmet ifadesidir. Allah için, Peygamber Efendimiz ve bütün peygamberler için, sadece Aşere-i Mübeşşere değil, bütün Sahabe-i Kiram için ve onların yolundan giden alim, fazıl ve Allah Dostları için kullanılır. Hayatta olan herhangi bir zat için kullanılmasında da bir sakınca görülmemektedir. Ancak, kendisi için kullanılan zat da bunu bir üstünlük ve gurur vesilesi yapmaktan sakınmalıdır.

Peygamber Efendimiz için kullanılan hürmet ifadesi “Sallallahu Aleyhi Vesellem”dir. Ayrıca hem Peygamber Efendimiz için hem de diğer Peygamberler için “Aleyhisselam” ifadesi de kullanılır. Ashab-ı Kiram için (Aşare-i Mübeşşere de dahil) “Radiyellahu Anh” (Allah Ondan Razı olsun) ifadesi kullanılır. Sahabe-i Kiramdan günümüze kadar ahirete imanla göçenler için “Rahimehullah” (Allah Ona Rahmet Eylesin) veya “Rahmetullahı Aley” (Allah’ın Rahmeti üzerine olsun) ifadeleri kullanılır.

Bu zatlar iki kişi oldukları zaman, Rahimehullah yerine Rahimehumellah (Allah İkisine Rahmet Eylesin); Çoğul (iki kişiden fazla) oldukları zaman, Rahimehumullah (Allah Hepsine Rahmet Eylesin) şeklinde kullanılır.

Bu zatlar iki kişi oldukları zaman, Radiyellahu Anh yerine Radiyellahu Anhuma (Allah İkisinden Razı olsun) Çoğul (iki kişiden fazla) oldukları zaman, Radiyellahu Anhum (Allah Hepsinden Razı olsun) şeklinde kullanılır.