Ana SayfaEtiketlerMiras

Miras

Duanın Kabul Olması İçin Helal Yemek Şarttır

Kur’an-ı Kerim ve Sünneti Nebeviyyeye göre, duaların kabul olmasının şartlarından biri de helalinden yemek, helalinden içmek ve helalinden giyinmektir.

Helal Lokma, Haram Lokma

Helal lokma-haram lokma ne demektir? “Allah’ın size tayyib ve helal olarak verdiği rızıklardan yiyin.” emr-i İlâhîsinde buyrulan “tayyib ve helal rızık” ifadesini nasıl anlamamız gerekir?

Kadınların Mirasta Hakkı Var, Nisa Suresi 7-9

Kadınların Mirasta Hakkı Var

Miras Paylaşımında Yapılan Haksızlıklar

Hayırlı günler biz iki kız iki erkek dört kardeşiz. Erkek kardeşler küçük; yapımında biz kızların çalışıp katkısı olduğu babadan kalma bir evimiz var. Babam yaşarken ölümünden sonra hakkımızı almamamız halinde bize hakkını helal etmeyeceğini söylüyordu buna rağmen 20 yıl önce babam vefat edince manevi baskı sonucu (kızlar miras alırsa bir daha kardeş kapısında işleri olmaz, bir daha evimize gelemezler vb.gibi) gönül hoşnutluğu olmadan hakkımızı devrettik. Hatta ablam istemiyordu ben verince o da vermek zorunda kaldı. Mirastan vazgeçtik ama 20 yıldır doğru dürüst kardeş yüzü görmedik bayramdan bayrama zor geliyorlar kendi çıkarları olmadan kardeş olduğumuz akıllarına gelmiyor. Şimdi evi mütahite veriyorlar ve dört daire alacaklar yine de memnun olmadıkları için açgözlülüklerine kızıp hukuken bir hak iddia edemeyeceğimi bildiğim halde biraz gözlerini korkutup onları denemek için ablamla birlikte 3te 2si onların 3te biri iki kızın olacak şekilde hakkımızı istediğimizi söyledik. Kıyameti kopardılar ve görüşmeyi tamamen kestiler. Size sorum biz hakkımızı almak için diretip de hakkımızı vermedikleri takdirde hukuken olmasa da ALLAH katında bu vebali onlara yüklersek doğru olur mu? Aradan çok zaman geçtiği için hak talep etmemiz caiz midir? cevaplarınız için ALLAH sizden razı olsun. Teşekkürler.

Miras Konusunda Kardeşler Arasında Yapılan Haksızlıklar

Üç erkek kardeşten ikisi, babadan kalan varlığı harcıyorlar, üçüncü kardeşi yok sayıyorlar. Bu yapılanın dinde yeri var mıdır.

Bir Kişi Bütün Mirasını Sadece Bir Oğluna Verebilir mi

Bir kişi, bütün evlatlarının miras hakkını sadece bir kişiye verebilir mi? Bu caiz midir?