Ana SayfaFetvaYazılı FetvaModayı Takip Etmek Günah mı

Modayı Takip Etmek Günah mı

Modayı takip etmenin günahı konusunda bilgi almak istiyorum.

Modayı takipten neyi kastettiğinizi bilemiyorum. Eğer temiz giyinmeyi, güzel giyinmeyi kastediyorsanız, dinimizde temiz ve güzel giyinmenin bir sakıncası yoktur. Ancak kibir ve gurur için olmaması şartıyla.

Bir gün, Rasulüllah (s.a.v) yanında bulunan bir gurup sahabiyle, sohbet ederken, önceki ümmetlerden birisini anlattı ve dedi ki; “bir kişi, güzel elbisesini giyinmiş, saçını taramış ve evden çıkmış; kibir ve gururundan dolayı kasıla kasıla giderken, birden yer çökmüş ve yere batmış”

Oradakilerden birisi; “Ya Rasulellah, biz elbisemizin yeni ve ayakkabımızın da güzel olmasını isteriz, o kişiyle aynı durumda mıyız” diye sordu.

Cevap olarak Rasulüllah (s.a.v) Efendimiz; “Allah, cemal sahibidir, güzel giyinmeden hoşlanır” Bir diğer ifadede; “Allah, bir kuluna nimet verdiğinde, o nimetin eserini kulunun üzerinde görmekten hoşnut olur” buyurmuştur.

Bu ifadelere baktığımız zaman, temiz ve iyi giyinmenin sakıncalı olmadığını, sakıncalı olanın kibir ve gururlanmak olduğunu görüyoruz.

Günümüzde bazılarının sırf başkalarına görünmek için her türlü yola başvurmalarının aksine; özellikle hanımların eşlerine karşı şık görünmek için, temiz ve güzel giyinmesinden dolayı Allah, kendilerine sevap da yazar.

Şayet modayı takipten kastınız; İslamın kabul etmediği giyinme usullerini takip etmek ise, bunun takibi dinen sakıncalı ve bu tür kıyafetleri giyinmekse haramdır.

Mesela; kısa ve dar etek gibi, kısa olmasa bile dar etek gibi, pantolon gibi, açık yakalı ve göğüsleri belli edecek tarzda giyilen sıkı tişört, bluz vb. kıyafetler.

Size ve sizin gibi inaçlı kişilere tavsiyemiz; (sorduğunuza göre inançlı olduğunuza kanaat getirdik) Allah ve Rasulü’nün koyduğu kuralların dışına çıkmamak, bilinçli bir şekilde Allah’ın emirlerine ve yasaklarına uyarak, onun rızasını kazanmaya çalışmanızdır.

Kur’an-ı Kerim’de de Allah-u Teala’nın emir ve tavsiyesi “dünya hayatı sizi kandırıp gururlandırmasın, şeytan da sizi kandırıp Allah’a giden yoldan uzaklaştırmasın” şeklindedir.

Kısa bir hayat için, ebedi hayatını karartmayı göze almak, inancın da aklın da kabul edeceği bir yol ve yöntem değildir.

Allah’ın emirlerini yerine getirmekte ve haramlardan kaçınmakta sabredin, geleceğiniz çok parlak ve mutlu olacaktır inşallah.