Ana SayfaMakaleRamazan Orucu Ertelenebilir mi

Ramazan Orucu Ertelenebilir mi

Ramazan orucunun vakti / zamanı değiştirilebilir mi

Salgın hastalık sebebiyle Camilerde Cuma ve Vakit namazlarının Cemaatla kılınmasının askıya alınması bazı medya kuruluşlarını ve bazı kişileri cesaretlendirmiş olacak ki, şimdi de Ramazan orucunun tutulmamasını, askıya alınmasını tartışmaya açtılar.

Sağlık Bilim adamlarının ve İlahiyatçıların ağzından birşeyler alıp, siyasî iradenin üstünde baskı oluşturarak emellerine kavuşmak istiyorlar.

İlim/Bilgi emanettir. Emaneti yerinde kullanmak emanetin hakkını vermektir, Emaneti yerinde kullanmamak ise hıyanettir.

Dinî değerlere bağlı, Oruç ibadetinin önemini bilen, içinde Allah sevgisi ve Allah korkusu olan, şerefli ve haysiyetli hiç kimse bu ihaneti göze almaz ve alamaz.

Programları az çok takip ediyoruz, bugüne kadar dinlediğimiz programlarda, Orucun bağışıklık sistemini etkilemesi konusunda kendilerine soru sorulan hiç bir Sağlık Bilim Adamı Orucun bağışıklık sistemini zayıflattığını söylemedi.

Aksine bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söylediklerini güvenilir arkadaşlara da teyit ettirdik.

Eveleyip geveleyen bir iki Eksantrik dışında, güvenilir İlâhiyatçılardan ve Hocalardan da hiç kimsenin, Ramazan orucunun toptan ertelenmesine dâir bir açıklama yapanı duymadık, olmaz da inşallah.

Ramazan Orucu Farzdır, Farz oluşu Kur’an-ı Kerimle, Sünneti Nebeviyye ile ve Ümmetin İcmaı’/ İttifakıyla sabittir, İnkârı küfürdür, terki ise, yani orucu tutmamak ise büyük günahtır.

Ramazan Orucunu Farz kılan Allah celle celalühü, hastaların, yaşlıların, yolcuların orucu erteleyip sonradan kaza etmelerine, kaza edemeyecek olanların fidye/ fitre vermelerine zâten baştan itibaren izin vermiştir.

Bundan hareketle, korona virüsü sebebiyle, toplu olarak Ramazan orucu ertelensin denilemez, sâdece özrü olanlar erteler, özrü olmayanlar mutlaka tutması gerekir denilir.

Özetle

Ramazan Orucu Farzdır, Tarihin hiçbir döneminde toplu olarak terk edilmemiştir.

Emanet sorululuğunun bilincinde olan hiçbir şerefli ve haysiyetli ilim adamı, sahip olduğu emeneti kötüye kullanarak toplu halde hepten Ramazan Orucunu terketmeye Fetva vermemişlerdir.

İleri geri konuşanlara iltifat ve itibar etmeyelim.

Allaha emanet olunuz.

Ramazan İlmihali