Ana SayfaMakaleMübarek Gecelerde Camiye Gitmek Bid'at mi

Mübarek Gecelerde Camiye Gitmek Bid’at mi

Kandil Gecesi bir baba, yaklaşık 6-8 yaşlarında iki oğlunu Camiye getirmiş, başlarında takke, öyle rastladı, önümde namaz kıldılar. Yaşlı – Genç Cami doluydu. Ayrıca, Mahfilde de hanımlar vardı. Ülkemizin her tarafı da böyle olduğu kanaatindeyiz. Şimdi bu Cemaatin, Camiye ve Camilere bu akşam gelmesi mi Bid’at yoksa diğer akşamlar gelmemeleri mi bidat. Dinden uzaklaştırıcılara ve […]

Kandil Gecesi bir baba, yaklaşık 6-8 yaşlarında iki oğlunu Camiye getirmiş, başlarında takke, öyle rastladı, önümde namaz kıldılar.

Yaşlı – Genç Cami doluydu. Ayrıca, Mahfilde de hanımlar vardı. Ülkemizin her tarafı da böyle olduğu kanaatindeyiz.

Şimdi bu Cemaatin, Camiye ve Camilere bu akşam gelmesi mi Bid’at yoksa diğer akşamlar gelmemeleri mi bidat.

Dinden uzaklaştırıcılara ve soğutuculara göre, bu akşam Camiye gitmek bidattir.

Bize göre ise, bu akşam ve başka vakitlerde, Camiye gitmek Sünnettir. Cuma namazı için Camiye gitmek ise Farzdır. Bundan önceki akşam ve bundan sonraki akşamlar, diğer vakitler, Cuma vakti Camiye gitmemek, olsa olsa bidat bu olur.

Sanki aslolan Camiye gitmemekmiş de, gidince bidat olurmuş.

Halbuki aslolan Camiye gitmektir ve Camiye Cemaate gitmek Sünnettir. Hatta bazı Müctehidlere göre Farzdır. Camiye Cemaate gitmemek bidat olur.

Olaylara hangi taraftan bakılacağını bilmeyenler, işte böyle ahkam keserler,

فضلوا وأضلوا

olurlar. Yani, kendileri yoldan çıkarlar ve başkalarını da saptırırlar. Allah iyiliklerini versin.

Değerli Kardeşlerimiz!

Sizler her zaman gidin, Fırsat buldukça gidin, çocuklarınızı da beraberinizde götürün ama yukarda bahsettiğim gibi, İslam’ın boyasıyla boyayarak götürün. Camiden ve Cemaatten geri kalmayın, gidin.

Mübarek gecelerde de gidin başka gece ve gündüzlerde de gidin. Hiçbir gölgenin olmadığı, sadece Allah’ın özel Kulları için hazırladığı gölgelikte istirahat ettirileceklerden biri de, Kalbi Camilere takılı olan / bağlı olan kişi olduğu, Sahih hadislerde zikredilmektedir. Dolaysıyla, Kalbinizi Camilere takılı tutmaya gayret edin. Doğruları terk etmeye değil, eksikleri tamamlamaya çalışalım.

Kaza namazı kılın, Nafile yani fazladan namaz kılın, Kur’an-ı Kerim okuyun, zikir yapın, tesbih çekin, Tövbe-i istiğfar edelim, Kur’an-ı Kerim okuyalım, dua edelim.

Bu gece de yapalım başka geceler de yapalım.

Allah Kabul eylesin.

Camilere gitmemek âdet olunca, Cemaatle namazı terk etmek normal sayılınca, birileri bunu fırsat bilerek, Camilere gitmenin Bid’at olduğunu söyleme cesaretini buldular. Bu sefer işi ters döndürdüler, Sünnete Bid’at demeye ve insanı Camilerden uzaklaştırmaya başladılar. Geliniz bunların boş buldukları alanı dolduralım, namazlarımızı mutlaka cemaatle kılalım. Camiye yetişemezsek, gidemezsek evde ailece, işyerinde arkadaşlarımızla, cemaatle kılalım ama mutlaka cemaatle kılalım.

رغما للشيطان وحزبه

Şeytana ve taraftarlarına rağmen Cemaatle kılalım. Camilerin hakkını vermeyi de unutmayalım, ihmal etmeyelim.

Buradan bazılarına şunu söylemek istiyoruz:

En büyük amelî bidat Namazı terk etmektir. Ondan sonra da Cemaate gitmemektir. Kadınlar yönünden en büyük bidat, birtakım kadın topluluklarının, bedenlerini teşhir etmeleri, neleri varsa ortaya koymalarıdır.

Bugüne kadar, namazı terk etmenin büyük günah olduğunu söylediğinize rastlamadık. Bedenlerini açan, mahrem yerlerini teşhir eden kadınların, bu yaptıklarının haram olduğunu söyleyeninize rastlamadık. Belki söylediğinizi biz duymadık.

Şimdi eğer samimi olarak bidatlere karşıysanız, geliniz hep birlikte bu ve benzeri bidatlere karşı mücadele edelim, el ele verelim. Birlikte yanlışları düzeltmeye çalışalım.

Allah (celle celalühü) hepinizin bu gecenizi ve bütün gün ve gecelerinizi hayırlı, bereketli ve mübarek eylesin, hepinizi ve hepimizi, hayırlarda muvaffak eylesin, bütün şerlerden de muhafaza eylesin.

Ülkemizi ve sair Bilâd-ı İslamiyeyi, milletimizi ve sair İslam Topluluklarını, Mazlum Toplulukları her türlü dertten, kederden, sıkıntı ve zulümden korusun, beri eylesin.

Allah’a emanet olunuz.