Ana SayfaEtiketlerEvlilik

Evlilik

Eşim Dini Konularda Hassas Davranmıyor

Hocam, evliyim eşim din konularında hassas davranmıyor sükretmek olsun dua etmek olsun ağzından hiç duymuyorum isyankar davranıyor ne yapmalıyım.

Ayrılmakta Israr Eden Eşe Mehir Vermek Gerekir mi

Erkeğin ayrılmak istemediği durumda, ayrılmakta ısrar eden kadına mehir vermek gerekir mi?

İmam Nikahi ve Hükümet Nikahı

Hocam size bir kaç sorum olacak. İlk sorum imam nikahı şart mı?? Yani kişiler hükümet nikahı yaptığında, Allah katında evli sayılmazlar mı, mecbur imam nikahı da yapmak zorundalar mı?? İkinci sorum boşanma hakkında.. Eger hükümet nikahı yetmiyorsa, yani imam nikahı şartsa ayrılmak nasıl olacak?? Ozaman evli çiftler, dinimizce uygun olan Talak'ı yerine getirmek zorundalar mı?? Eğer hükümet nikahı yetiyorsa, imam nikahına gerek yoksa, çiftler nasıl geri bir araya gelebilir?? Hocam üçüncü sorum.. Öbür iki soruyu sorma sebebim de bu soru zaten.. Ben kendim Hollanda'da yaşıyorum.. Bu ülkede boşanmış olanlara dul maaşı bağlıyorlar, veyahut yeterince geliri yok diye devlet maaş yardımı yapılıyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen evli çiftler kağıt üzerinde ayrılıyorlar ama halen aynı evde yaşamaya devam ediyorlar.. Eğer imam nikahı şartsa bunlar hiç ayrılmamış sayılıyor, sadece devleti dolandırdıkları için haram para yiyor mu oluyorlar?? Ama yok eğer hükümet nikahı yetiyorsa, ve kağıt üzeri boşanmış olunca Allah katındada boşanmış sayılıyorlarsa, bu iki insanın aynı evde yaşaması yanlış / haram degil midir??

Evleneceğim Kızla Gezip Eğlenmem Caiz mi

Ben kız arkadaşımla evlenmek niyetiyle görüştüm ve 6 ay boyunca elele tutuşarak gezdik, sarıldık birbirimize yakın davrandık; sonunda da evlendik. Evlenmeden önce yaptığımız bu tür davranışların bir cezası var mıdır. (Sonuçta ben onunla evlenmek için tanışıp görüştüm.)

Süt Kardeşliği

Bir kadın kendi sütünü sağıp bir yere bırakıyor başka bir kadın ise bilmeden onu çocuğuna içiriyor. Bu sütün sahibinin çocukları ve diğer kadının çocuğu Süt Kardeş oluyor mu ?

Evli Bir Kişi Eski Sevgilisiyle Görüşebilir mi

Evli bir kişi, çok sevdiği ve unutamadığı eski sevgilisiyle telefonda görüşebilir mi? Bu günah mıdır?

Eşi ölen Bir Kadın Eşinin Abisiyle Evlenebilir mi

Hocam 21 yaşında bir bayanım, eşim vefat etti. Eşimin abisiyle evlenmem doğru olur mu. (helal olup olmaması açısından ve böyle bir evliliğe zorlanmanın doğru olup olmaması açısından)

Süt Kardeşlerin Evliliği

Amcasının oğluyla süt kardeşi olan kız, süt kardeşi olan bu delikanlının abisiyle evlenebilir mi?

Bir Kadın Kendisinden Küçük Erkekle Evlenebilir mi

Bekar ve genç bir bayanın, kendinden 7 yaş küçük birini sevmesi ve onunla evlenip bir yuva kurması günah olur mu?

Evli Bir Kişi Eski Sevgilisiyle Telefonda Konuşabilir mi

Evli bir erkek, çok sevdiği ve unutamadığı eski sevgilisiyle telefonda görüşebilir mi? Bu günah mıdır?