On Gün

Ramazan Ayının Son On Günü Zilhicce Ayının İlk On Günü Muharrem Ayı Sene içinde, gurup halinde faziletli günlerden birisi Ramazan-ı Şerifin son on günüdür, zira Kadir gecesinin, bu on günün tek sayılı gecelerinden birinde olma ihtimali kuvvetlidir. Birisi de Zilhicce ayinin ilk on günüdür, zira Hac ibadeti, Zilhicce ayinin dokuzuncu günü öğle ezanından bayram gününün […]

Ramazan Ayının Son On Günü
Zilhicce Ayının İlk On Günü
Muharrem Ayı

Sene içinde, gurup halinde faziletli günlerden birisi Ramazan-ı Şerifin son on günüdür, zira Kadir gecesinin, bu on günün tek sayılı gecelerinden birinde olma ihtimali kuvvetlidir.

Birisi de Zilhicce ayinin ilk on günüdür, zira Hac ibadeti, Zilhicce ayinin dokuzuncu günü öğle ezanından bayram gününün imsak vaktine kadarki süre içinde kısa bir süreliğine de olsa Arafat’ta bulunmakla kayda geçmiş olur.

Zilhicce Ayının ilk on gününün, Ramazan ayinin son on gününden daha faziletli olduğunu ifade eden İslam Âlimleri de olmuştur. Çünkü faziletine binaen bu on güne Allah celle celalühü Kur’an-ı Kerim’de yemin ediyor.

Fecir Sûresi’nin başında:

والفجر وليال عشر

“Sabaha yemin olsun, birde on geceye yemin olsun” buyuruyor.

İslam âlimleri, bu on geceden murad Zilhicce ayinin ilk on gecesi olduğunu söylemişlerdir, yani ilk on günü demişlerdir.

Allah celle celalühü, bir şeye yemin etti ise o önemlidir, dolaysıyla, Zilhicce Ayının ilk on günü Allah indinde önemlidir.

Bu günlerin önemini Resûlüllah sellellahu aleyhi ve sellem efendimiz de şöyle ifade etmişlerdir, İmam Buhârînin Sahihinde, delil olarak getirdiği hadisi şerifte:

‎أورد البخاري في صحيحه قوله عليه الصلاة والسلام: “ما من أيّام العمل الصالح فيها أحب إلى الله عز وجل من هذه الأيام -يعني أيام العشر
قالوا: يا رسول الله! ولا الجهاد في سبيل الله؟ قال: ولا الجهاد في سبيل الله، إلا رجلٌ خرج بنفسه وماله ولم يرجع من ذلك بشيء

Bugünlerden -On günden- başka, Salih amel yapmanın Allah’a daha sevimli ve hoş olduğu Hiçbir gün yoktur.(salih amel yapmanın, Allah için en hoş ve sevimi olduğu günler, Zilhicce ayinin ilk on günüdür, bunlardan daha sevimlisi yoktur.)

Dediler ki:”ey Allah’ın Resûlü, Allah yolunda Cihad da mı?”

Buyurdu ki: “Allah yolunda Cihad^da, sâdece: bir kişi canıyla malıyla Cihada çıkar da, sonra hepsi Allah yolunda gider, ne kendisi ne de malı geriye dönmezse, bir tek o hariç, o daha faziletli bir iş yapmış olur” ( onun dışında, Zilhicce ayinin ilk on günü ibadet ve salih amel yapanların salih amelleri, Allah indinde hepsinden daha faziletlidir)

Bu fazilet, ister hacda olanlar olsun, isterse kendi ülkelerinde olanlar olsun, herkes içindir.

‏Bir de Muharrem Ayı, özellikle Muharrem’in aşure ile tamamlanan ilk on günü

Ebu Hüreyre- Allah ondan razi olsun dedi ki: Resûl-i Ekrem sallellahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

‏ عَنْ ‏‏أَبِي هُرَيْرَةَ ‏‏رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ‏‏قَالَ

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ‏‏صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ

‏أَفْضَلُ الصِّيَامِ بَعْدَ رَمَضَانَ شَهْرُ اللَّهِ الْمُحَرَّمُ

وَأَفْضَلُ الصَّلَاةِ بَعْدَ الْفَرِيضَةِ صَلَاةُ اللَّيْلِ

أخرجهُ مسلم

‏Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın Muharrem Ayında tutulan oruçtur, Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.

Gerek Ramazanda, gerek Zilhicce Ayında, gerekse Muharrem Ayında, Orucun ve namazın yanında yapılacak ameller:

1- Nasuh tevbesi yapmak.

2- Farz ibadetleri aksatmadan vaktinde ve bildiği kadarının en isi ve doğrusu ile yapmak.

3- Allah’u Taalâyi çok zikretmek

4- Resülüllah Sellellahu aleyhi ve selleme çok Salat ve Selam getirmek

5- İmkanlar ölçüsünde çok sadaka vermek

6- Bol bol İstiğfar etmek

7- Çok düa etmek.

Allah celle celalühü bu mübarek günleri iyi değerlendirmeye, eksiklerimizi tamamlamaya, amel defterlerimizdeki günah kayıtlarını sildirip temizletmeye, yerlerine sevap yazdıracak salih ameller yapmaya bizleri ve herkesi muvaffak eylesin, bütün günleriniz hayırlı ve mübarek olsun.

ÂMÎN.