On Gün

Ramazan Ayının Son On Günü
Zilhicce Ayının İlk On Günü
Muharrem Ayı

Sene içinde, gurup halinde faziletli günlerden birisi Ramazanı şerifin son on günüdür, zira Kadir gecesinin, bu ongünün tek sayılı gecelerinden birinde olma ihtimali kıvvetlidir.

Birisi de Zilhicce ayinin ilk on günüdür, zira Hac ibadeti, Zilhicce ayinin dokuzuncu günü öğle ezanından bayram gününün imsak vaktinekadarki süre içinde kısa bir süreliğine de olsa Arafatta bulunmakla kayda geçmiş olur.

Bazı islam Âlimleri Zilhicce ayinin ilk ongününün, Ramazan ayinin son ongününden daha faziletli olduğunu ifade etmişlerdir, çünkü faziletine binaen bu on güne Allah celle celalühü Kur’ani Kerimde yemin ediyor.

Fecir Süresinin başında:

‎ والفجر وليال عشر

“Sabaha yemin olsun, birde on geceye yemin olsun” buyuriyor.

İslam âlimleri bu on geceden murad Zilhicce ayinin ilk on gecesi olduğunu söylemişlerdir, yani ilk on günü demişlerdir.

Allah celle celalühü bir şeye yemin etti ise o önemlidir, dolaysıyla, Zilhicce ayinin ilk on günü Allah indinde önemlidir.

Bu günlerin önemini Resülüllah sellellahu aleyhi ve sellem efendimiz de şöyle ifade etmişlerdir, İmam Buhârînin Sahihinde, delil olarak getirdiği hadisi şerifte:

‎أورد البخاري في صحيحه قوله عليه الصلاة والسلام: “ما من أيّام العمل الصالح فيها أحب إلى الله عز وجل من هذه الأيام – يعني أيام العشر – . قالوا: يا رسول الله! ولا الجهاد في سبيل الله؟ قال: ولا الجهاد في سبيل الله، إلا رجلٌ خرج بنفسه وماله ولم يرجع من ذلك بشيء

Bugünlerden -On günden- başka, Salih amel yapmanın Allaha daha sevimli ve hoş olduğu Hiçbir gün yoktur.(salih amel yapmanın, Allah için en hoş ve sevimi olduğu günler, Zilhicce ayinin ilk on günüdür, bunlardan daha sevimlisi yoktur.)
Dedilerki:” ey Allahın Resülü, Allah yolunda Cihaddamı?”

Buyurduki: ” Allah yolunda Cihadda, sâdece: bir kişi canıyla malıyla Cihada çıkar da, sonra hepsi Allah yolunda gider, ne kendisi ne de malı geriye dönmezse, birtek o hariç, o daha faziletli bir iş yapmış olur” ( onun dışında, Zilhicce ayinin ilk on günü ibadet ve salih amel yapanların salih amelleri, Allah indinde hepsinden daha faziletlidir)

Bu fazilet, İster hacda olanlar olsun, isterse kendi ülkelerinde olanlar olsun herkes içindir.

‏Bir de Muharrem ayi, özelliklr Muharremin aşure ile tamamlanan ilk on günü

Ebu Hüreyre- Allah ondan razi olsun dediki: Resüli ekrem sallellahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

‏ عَنْ ‏‏أَبِي هُرَيْرَةَ ‏‏رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ‏‏قَالَ : ‏

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ‏‏صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ‏:

‏أَفْضَلُ الصِّيَامِ بَعْدَ رَمَضَانَ شَهْرُ اللَّهِ الْمُحَرَّمُ ،

وَأَفْضَلُ الصَّلَاةِ بَعْدَ الْفَرِيضَةِ صَلَاةُ اللَّيْلِ

أخرجهُ مسلم

‏Ramazandan sonra en faziletli oruç Allahin Muharrem ayinda tutulan oruçtur, Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır

Gerek Ramazanda, gerekZilhicce ayinda, gerekse Muharrem ayinda, Orucun ve namazın yanında yapılacak ameller:

1- Nasuh tevbesi yapmak.

2-Farz ibadetleri aksatmadan vaktinde ve bildiği kadarının en isi ve doğrusu ile yapmak.

3- Allah’u Taalâyi çok zikretmek

4- Resülüllah Sellellahu aleyhi ve selleme çok Salat ve Selam getirmek

5- İmkanlar ölçüsünde çok sadaka vermek

6- Bol bol İstiğfar etmek

7- Çok düa etmek.

Allah celle celalühü bu mübarek günleri iyi değerlendirmeye, eksiklerimizi tamamlamaya, amel defterlerimizdeki kirli kayıtları sildldirip temizletmeye, yerlerine sevap yazdıracak salih ameller yapmaya bizleri ve herkesi muvaffak eylesin, bütün günleriniz hayirli ve mübarek olsun.

ÂMÎN.

...

İslam’ı Yıkmak İçin Kur’an-ı Kerim’i Kullananlar

Asr-ı Saadetten bugüne kadar İslam’ın iki temel kaynaklarının başında gelen Kur’an-ı Kerim’in, günümüzde, Sünnet-i Nebeviyye …